o_nas

O nás

Spájať cyklistky v čisto ženských jazdách a začať spolu pravidelne jazdiť bolo jedným z cieľov klubu hneď od jeho vzniku. No najskôr sme sa museli sami naučiť, čo obnáša viesť cyklistický klub, plánovať trasy, spájať komunitu a vôbec zistiť, čo všetko sa za tým skrýva.

Náš cyklistický klub je stále len mláďa. Čiperné a hlavne nevyspytateľné. Pred nami je mnohé, čím si musíme ešte preskákať, ale 8. marca 2019 sme sa rozhodli ďalej neodkladať štart a jednoducho čisto ženské jazdy na Medzinárodný deň žien spustiť.

Pravidelnú čisto ženskú jazdu sme nazvali Čierna Streda. Výberom farby sme boli inšpirované Czrarnym protestom. Tento protest trvá v Poľsku v podstate od roku 2015, kedy prvýkrát vyšli do ulíc ľudia, ktorí nesúhlasia s radikálnym obmedzovaním základných ľudských práv pre ženy. Streda v názve bola voľba jednoduchšia, keďže sa jazdy konajú každú stredu.

Na prvú jazdu prišlo 12 cyklistiek a odvtedy, už druhým rokom, jazdíme pravidelne. Stále účastníčky, ale aj nové tváre.

Čierne Stredy majú za cieľ hlavne dodať odvahu ženám jazdiť, objavovať nové trasy, odhodlať sa na fondá, zapracovať na svojej kondičke, nájsť spolucyklistky na víkendové jazdy, naučiť sa jazdu v skupine a hlavne zviditeľniť ženskú amatérsku cyklistiku a jej miesto v spoločnosti.

Je veľmi povzbudzujúce vidieť ako Čierne Stredy spájajú aj mimo cyklistiky. Vznikli tu nové kamarátstva, vymieňajú sa rady. Nielen o cyklistike.

Sila a sebavedomie načerpané v spoločných jazdách pomáhajú každej z nás.

Držíme si palce.